Ako správne vybrať snehové reťaze na SUV autá s pohonom 4×4?

0
5352

Snehové reťaze patria k základnej zimnej výbave mnohých majiteľov automobilov. Vďaka nim vás nezaskočia snehové záveje a bez problémov prejdete aj po neodhrnutej či inak neupravenej cestnej komunikácii či ľadových koľajach.
Zimné pneumatiky často nestačia a niektoré úseky sú neprejazdné bez použitia snehových reťazí. Tento fakt platí rovnako aj v prípade osobných automobilov s pohonom 4×4. Snehové reťaze pre SUV musia spĺňať iné štandardy ako reťaze pre menšie osobné automobily. Že neviete aké? Čítajte ďalej.

Prečo sú dôležite správne rozmery pri kúpe snehových reťazí?

V prípade výberu nesprávnej veľkosti reťazí sa vám budú zle nasadzovať alebo, v horšom prípade, môže dôjsť ku ich prasknutiu v dôsledku opotrebovania materiálov. Pri nesprávnej veľkosti snehových reťazí, takisto, hrozí poškodenie pneumatiky.
Aby sme správne stanovili veľkosť potrebujeme údaje o rozmeroch pneumatiky, ktoré nájdeme vpísané priamo na pneumatike. Konkrétne ide o šírku, profil a priemer.

Prečo je dôležitá konštrukčná výška reťazí?

Niektoré typy vozidiel disponujú menším priestorom medzi pneumatikou a podbehom, je teda dôležité vybrať reťaze s nižšou konštrukčnou výškou. Pre snehové reťaze na SUV zväčša platí konštrukčná výška 12 až 16 mm.

Snehové reťaze na offroad

Pri výbere snehových reťazí na osobný automobil 4×4 je dôležité brať do úvahy nasledujúce parametre:
rozmery pneumatiky – pneumatiky sú, samozrejme, väčšie ako pri klasickom automobile
konštrukčná výška reťazí – pre SUV je konštrukčná výška 12 až 16 mm zatiaľ čo pre ostatné autá je to, zväčša, 9 až 12 mm
maximálne zaťaženie reťazí – pri vozidlách s pohonom 4×4 je zaťaženie reťazí vyššie, tým pádom je nevyhnutné vybrať odolnejšie snehové reťaze
cena – vysoká cena nemusí vždy znamenať najvyššiu úroveň kvality. Tak ako vo všetkom aj tu sa odporúča pohybovať sa v stredných cenových kategóriách.
V prípade že nevlastníte snehové reťaze a ani nemáte záujem o ich kúpu, aj pre vás je tu riešenie. Autosock môžu poslúžiť na podobné účely ako reťaze, nie sú však určené na hlboký sneh.

Ak vás tento článok inšpiroval a vy ste sa rozhodli zakúpiť snehové reťaze, vyberajte u internetového predajcu s najväčším výberom a skladovými zásobami reťazí, na všetky typy automobilov. Získate tak garanciu kvality a istotu že sa vaše reťaze nepretrhnú a nespôsobia tak nepríjemnú dopravnú situáciu či nepoškodia vaše plechové disky, puklice alebo elektróny.