Matrac do detskej postieľky je špecifickou záležitosťou

0
1014

Ste, alebo budete onedlho rodičom a pomaly zariaďujete detskú izbu pre bábätko? Okrem nábytku a hračiek budete potrebovať aj postieľku s kvalitným matracom. Ten musí spĺňať iné kritériá, ako v prípade dospelých a preto sa s kúpou neponáhľajte ale vyberajte dôsledne.

Veľa času v postieľke

Výber vhodného matracu do detskej postieľky je pre niektorých rodičov náročnou záležitosťou a preto sa chcú poradiť s odborníkmi alebo si naštudovať základné tipy, ako vybrať to najlepšie. Keďže bábätko trávi v postieľke veľmi veľa času, je dôležité, aby ležalo na kvalitnom povrchu, ktorý bude pre zdravie len pozitívom. Prinášame niekoľko rád, na čo si dať pri výbere pozor.

Veľkosť matraca – úplným základom výrobku je jeho veľkosť a teda rozmer tak, aby matrac dokonale zapadol do rámu postieľky. Nejde len o dizajn, ale najmä bezpečnosť, ktorá by mohla byť ohrozená pri vzniku medzier medzi rámom postele a povrchom. Správny rozmer skontrolujeme tak, že do priestoru medzi nimi by sme nemali dokázať vsunúť viac ako jeden prst.

Osvedčenie kvality – možno sa to niekomu bude zdať zbytočné, no v prípade detí je zdravie na prvom mieste. Práve malé deti sú najcitlivejšie stvorenia, ktoré môžu negatívne reagovať na rôzne neznáme vlastnosti. Je preto dobré obhliadať sa len za matracmi, ktoré majú certifikát kvality a nezávadnosti. V rámci bezpečnosti sú najlepším riešením matrace pre deti s nelepenou konštrukciou, kde pri výrobe neboli použité žiadne lepidlá.

Tvrdosť – pre bábätká v žiadnom prípade nekupujte mäkký matrac, pretože ten by mohol nepriaznivo vplývať na vývoj chrbtice a kostí. Určite sú vhodnejším riešením tvrdšie alebo stredné tvrdé výrobky.

Výška matraca – ideálna výška je niekde medzi 6-10 cm, určite nekupujte nižší a ani vyšší matrac. Táto výška je vhodná aj pri používaní monitoru dychu, kde sú jeho vlastnosti najspoľahlivejšie.

A čo materiál a hygiena?

V prípade materiálu je obrovský výber, no tým najlepším riešením je penový matrac alebo taký, ktorý je vyrobený z prírodného kokosového vlákna. Ich výnimočnosťou je dobrá priedušnosť a odvádzanie vlhkosti, čo sa pri deťoch mimoriadne hodí. Zabudnúť netreba ani na možnosť sňať poťah, ktorý sa dá jednoducho vyprať, čím zabezpečíte dokonalú a pravidelnú hygienu. Rovnako, ako sú špeciálne svojimi vlastnosťami matrace pre najmenšie deti, sú odlišné aj matrace pre seniorov. Aj pri ich kúpe treba zohľadniť špecifické kritériá na to, aby bol senior nielen spokojný, ale aj zdravý.