Kupujete si rebrík? Zohľadnite jeho variabilitu a bezpečnosť

0
1097

Kvalitný rebrík sa zíde v každej domácnosti. Nezáleží na tom, či bývate v dome alebo byte. Raz za čas je potrebná malá stavebná úprava, väčšia oprava alebo farebné oživenie stien a stropov. Požičiavať si rebrík od susedov je otravné pre obe strany. Preto vám odporúčame kúpu rebríka, ktorý vám vydrží celý život a poslúži pri domácom majstrovaní.

Zásadným parametrom je materiál

Váha rebríka záleží od materiálu, z ktorého je vyrobený. Klasické rebríky, ktoré nájdete na chalupe alebo v dome u starých rodičov, boli vyrábané z dreva. Výhodou drevených rebríkov je ich nízka cena, nevýhodou malá variabilnosť a veľmi vysoká váha. Pomerne dobrú stabilitu majú rebríky oceľové. Najvyššiu kvalitu vám poskytne rebrík hliníkový. Hliník je veľmi odolný voči poškodeniu a rebríky z neho vyrábané sa dajú zakúpiť v rôznych prevedeniach a výškach.

Nosnosť a rozmery

Pre vyššiu bezpečnosť si kúpte rebrík, ktorý má čo najvyššiu nosnosť. Myslite aj na výšku rebríka. Hlavne ak bývate v rodinnom dome, môže sa vám stať, že budete potrebovať dosiahnuť až na strechu. Teleskopický rebrík je v tomto prípade ten pravý pre vaše potreby. Na výrobu teleskopického rebríka sa najčastejšie využíva hliník, ktorý jeho prednosti ešte zvyšuje. Niektoré rebríky vedia prekvapiť svojou hmotnosťou sťažujúcou manipuláciu. Nezabudnite sa pred kúpou rebríka informovať aj o tomto parametri. Ľahšie rebríky vážia do 10 kg, najťažšie môžu vážiť až 50 kg. Pre pohodlné stúpanie na priečky rebríka si zakúpte profi variant s rozstupmi priečok okolo 28 cm a ich šírkou nad 25 cm.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Pri práci s rebríkom by ste mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel. V prvom rade si obujte pevné topánky, aby ste predišli pošmyknutiu. Pri výstupe a zostupe nemajte nič v rukách a pevne sa pridŕžajte bočných strán rebríka. Rebrík vždy umiestnite na rovný povrch a nikdy ho nepoužívajte v exteriéry pri prudkom vetry alebo daždi. Pred použitím rebríka sa o neho silno oprite, aby ste skontrolovali jeho stabilitu. Rebríky nie sú určené na dlhšiu prácu vo výške. Preto ak plánujete časovo náročnejšiu opravu, zaobstarajte si radšej lešenie. Neviete si poradiť s výberom rebríka? Obráťte sa na internetový obchod bugy.sk. Jediným kliknutím sa ocitnete vo svete rebríkov, farieb a lakov, drogérie a kozmetiky.