Máte malé auto? Riešením je strešný box

0
1859

Väčšinu času jazdíte v meste, a preto ste zvolili mestské auto, kvôli čomu nepotrebujete príliš veľký kufor. Čo však, ak sa rozhodnete ísť so svojim autom na výlet a jeho úložný priestor je už nedostatočný? Netreba siahnuť po väčšom SUV. Stačí, ak si zvolíte strešný box. Ten si navyše môžete ponechať aj neskôr, ak vymeníte staré auto za nové.

Čo takéto zariadenie stojí? Cena pre strešný box závisí od úložného priestoru, pevnosti, výbavy a stupňa obsluhy. Najnižšia cena začína od 80 eur, priemerne vybavený box sa pohybuje medzi cenou 200 až 500 eur, zatiaľ čo špičkové boxy majú cenovku v rozmedzí 800 až 1100 eur. Čím vyššia cena, tým lepšia obsluha, jednoduchšia montáž a povrchová úprava. Drahší box má jednoduchší rýchloupínací systém, zatiaľ čo strešné boxy s nižšou cenou je potrebné upevniť na nosič s 8 skrutkami.

Pokiaľ však nie ste príliš náročný, bude vám stačiť aj box v hodnote 250 až 300 eur.

Ako si vybrať strešný box

V rámci strešných boxov poznáme vysoké boxy, ktoré sú určené na batožinu a nízke boxy, ako sú nosiče lyží, ktoré sú určené na dlhšie, štíhle predmety ako sú práve lyže. Okrem konkrétneho boxu je potrebné myslieť aj na priečny nosič, ktorý sa na box namontuje. V prípade, ak máte pláne nosiť zo sebou lyže a ťažšie veci, siahnite po značkovom priečnom nosiči, ktorý bol vyrobený presne na váš typ auta. Je tak kvalitnejší ako univerzálne lacný priečny nosič.

Potrebujete box iba občas? Požičajte si ho

Jediná nevýhoda strešného boxu je priestor, ktorý zaberá, keď ho nepotrebujete. Neoplatí sa ho nosiť so sebou stále, nakoľko jeho váha zvyšuje spotrebu paliva. Ak ho potrebujete len ojedinele, je preto lepšie, ak si ho radšej požičiate na danú dobu. Jeho cena sa pohybuje v rozmedzí 5 až 20 eur denne v závislosti od daného boxu a požičovni.

V prípade, ak nemáte na aute namontovaný základný priečny nosič, musíte počítať s tým, že si ho budete musieť požičať za ďalšie 2-3 eurá na deň. Okrem toho je treba počítať aj so zálohou, ktorá sa zas pohybuje vo výške 80 až 100 eur. Kúpa strešného boxu sa oplatí najmä ľuďom, ktorí často športujú, chodia na lyžovačky, alebo pravidelné výlety.

Prepočítajte si investíciu

Strešný box je užitočné zariadenie, ktoré sa zíde ľuďom, ktorí vykonávajú časté výlety do prírody, majú menšie auto a nechcú si kvôli tomu kúpiť väčšie, po prípade sú športovcami a hľadajú efektívny spôsob skladovania. To, či už sa vám strešný box oplatí kúpiť, alebo investovať záleží od toho, ako často ho budete používať a na čo vám bude slúžiť.