Viete ako sa nasadzujú snehové reťaze a ako s nimi jazdiť?

0
1833

Pre šoférov, ktorí jazdia väčšinu času vo veľkých mestách sa to môže javiť ako nadbytočná vec, no snehové reťaze sú stále súčasťou výbavy automobilu. Nikdy totiž neviete, kedy sa ocitnete aj vy v situácii, kedy ich budete potrebovať. Na to je tu dnešný článok, aby vám objasnil ako sa nasadzujú a ako sa s nimi jazdí.

Nasadiť snehové reťaze nie je nič komplikované. Ešte predtým, než sa však vydáte na jazdu vysokohorských oblastí je lepšie si celý proces nasadenie viackrát vyskúšať ešte predtým. Hoci pre snehové reťaze získate manuál, v zimných podmienkach, pri najhoršom v noci a uprostred ničoho budete len ťažko nasadzovať reťaze po prvýkrát. Ešte k tomu, ak by išlo o reťaze na SUV 4×4, a preto radšej snehové reťaze nasaďte predtým na bezpečnom mieste, ideálne mimo cestnej premávky.

Návod na správne nasadenie snehových reťazí

Ešte predtým, než začnete, pre istotu zatiahnite ručnú brzdu, aby vám nehrozilo zranenie. Začnite s tým, že rozložíte reťaz pred hnaciu pneumatiku. Prípadné prekrútenie jednotlivých častí reťaze upravte a následne zasuňte reťaz za pneumatiku.

Následne spojte lanko za oba konce a položte ich na behúň kolesa. Bočnú reťaz spojte spojovacím háčikom s koncovým článkom bočnej reťaze. Lanko zasuňte pod pneumatiku. Teraz sa uistite, že snehové reťaze nie sú prekrútené. V prípade núdze kompletnú reťaz symetricky urovnajte.

Prebytočnú časť reťaze prevlečte okolo bočnej reťaze a prichyťte gumový napínač do vhodného článku. Urobte kontrolu nasadenia, symetriu a prípadné pretočenie, alebo nerovnomernosti upravte. Prejdite s vozidlom 50 metrov a reťaz dotiahnite.

Ako jazdiť so snehovými reťazami po vozovke 

Jazdiť na zasneženej a navyše zľadovatenej vozovke je niečo úplne iné ako jazdiť v bežných suchých alebo mokrých podmienkach. Ak si ešte neveríte jazdiť sami ani za sucha, na snehu to radšej neriskujte. Pokiaľ už však šoférujete nejaký ten piatok a máte za volantom nejaké skúsenosti, nemalo by vám to robiť veľké problémy. Dôležité je byť opatrnejší ako za normálnych podmienok a všetko by malo byť v poriadku.

Počas jazdy v zhoršených podmienok je nutné si uvedomiť zníženú priľnavosť pneumatík. To platí aj pre nasadené reťaze na dodávky, ktoré si vyžadujú opatrné akcelerovanie, zatáčanie a brzdenie. S vozidlom sa veľmi nerozbiehajte, nakoľko to môžete oľutovať v ďalšej zákrute. Brzdná dráha auta na snehu je totiž dlhšia ako bežná brzdná dráha. Celkovo sa neodporúča jazdiť rýchlejšie ako 50 km/h.

Oplatí sa vedieť, ako používať snehové reťaze

Potreba nasadiť si snehové reťaze nastáva len na určitých úsekoch v našej krajine, kde je veľká šanca zľadovatenej a zasneženej vozovky. Väčšina šoférov sa málokedy stretne s potrebou nasadiť snehové reťaze, no už keď sa do tejto situácie dostanú, je vždy lepšie vedieť, ako ich nasadiť a jazdiť, ako nevedieť.