Komplexná starostlivosť o vaše auto

0
1505

Motorové vozidlo sa stáva, pre nejedného motoristu, členom rodiny a preto je nevyhnutné starostlivosti o vaše auto venovať primeraný čas a pozornosť. Navyše v letných mesiacoch sa nároky na jeho prevádzku ešte zvyšujú, v dôsledku používania klimatizácie.
Venujte preto správnej a pravidelnej údržbe dostatok času a vaše auto vydrží o niekoľko rokov viac, navyše tým prispejete ku bezpečnej a pohodlnej jazde.
V nasledujúcom článku vám prinášame niekoľko základných pravidiel, ktoré vám pomôžu predĺžiť „život“ vášho vozidla.

Pravidelné servisné prehliadky

Servisné kontroly sú predpísané výrobcom a sú zaznamenané v dokumentácii auta. V prípade že ste si kúpili ojazdené auto, ku tomuto údaju sa nemusíte dostať. Nezúfajte však, plán odporúčaných prehliadok, pre váš typ motorového vozidla, nájdete na internete.
Väčšina výrobcov odporúča servisnú prehliadku aspoň raz ročne, alebo podľa počtu najazdených kilometrov – táto hodnota sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 50 tisíc.
Servisné prehliadky nie sú veľmi drahou záležitosťou a preto jednoznačne odporúčame ich nezanedbávať. Nevykonanie pravidelnej prehliadky vás, v konečnom dôsledku, môže vyjsť ešte drahšie.

Výmena pneumatík

Na zimných pneumatikách ste povinný jazdiť počas zákonom daných mesiacov. Pokiaľ svoje vozidlo využívate celoročne, čaká vás výmena pneumatík dva krát ročne.
Samotná výmena však nestačí a je nevyhnutný aj správny spôsob uskladnenie či pravidelná starostlivosť. Ak chcete komplikácie minimalizovať, odporúčame vsadiť na kvalitné gumy, ako napríklad pneumatiky Matador. Ak sa obávate ceny gúm, najlepšia možnosť sú lacné pneumatiky Zeetex .
Pri kúpe pneumatík si zistite všetky parametre, ako potrebná veľkosť alebo či má vaše auto hliníkové či oceľové disky.

Kontrola svetiel a dopĺňanie kvapalín

Svetlá a ich funkčnosť je vhodné kontrolovať pred každou jazdou. V prípade že tak nespravíte a vaše svetlá sú nefunkčné, riskujete pokutu.
Ktoré kvapaliny v motorovom vozidle treba sledovať a ako často ich meniť?
Brzdová kvapalina – vydrží cca 3 roky
Chladiaca kvapalina – jej životnosť sa pohybuje okolo 2 rokov
Motorový olej – táto kvapalina sa mení raz ročne, alebo po odjazdený určitého počtu kilometrov.

Prajeme príjemnú a bezpečnú jazdu ?