Koľko karátov zlata by mali mať zásnubné prstene a svadobné obrúčky?

0
4880
Koľko karátov zlata by mali mať zásnubné prstene a svadobné obrúčky?

Prvým krokom pri výbere dokonalého kovu pre zásnubné prstene a svadobné obrúčky je poznať rozdiel medzi jednotlivými typmi zlata. Biele zlato je obľúbený kov pre zásnubné prstene, ktorý má viac strieborného odtieňa v bielom odtieni. Vyrába sa kombináciou zliatiny zlata s rôznymi bielymi kovmi, napríklad striebrom, niklom a paládiom. Množstvo zliatiny v zmesi vytvára karát alebo čistotu zlata. Dvadsaťštyri karátové zlato sa považuje za čisté, ale je tiež mäkké a ľahko sa poškodzuje, čo z neho robí nepraktický šperk pre každodenné nosenie. Preto je zlato legované – aby bolo odolnejšie.

Aký je rozdiel medzi 18 a 14 karátovým bielym zlatom?

Osemnásť karátové biele zlato je klasický kov s vysokou úrovňou čistoty v zlatej ríši; pozostáva zo 75% zlata a iba z 25% zliatin, čo mu dodáva vysokú hodnotu. Kusy vyrobené zo 14-karátového bieleho zlata majú tendenciu vydržať dlhšie, pretože sa skladajú z 58,3% zlata a 41,7% čistých zliatin. 18 karátové biele zlato je o dosť mäkšie a poddajné, 14 karátové biele zlato sa často považuje za lepšiu možnosť. Aj keď kvalita zlata môže byť zliatinami znížená, je oveľa silnejšia, trvácnejšia a odolnejšia proti poškriabaniu, čo vám bližšie vysvetlia v Zlatníctvo v Košiciach. Samozrejme, niektorí zákazníci volia vyššie karáty zlata, obzvlášť ak neplánujú nosiť svadobné obrúčky pravidelne.

22 a 24 karátové zlato – áno či nie?

Môžeme sa stretnúť taktiež s 22 a 24 karátovým zlatom. Na európskom trhu sa šperky s týmto počtom karátov príliš nevyskytujú, ale tešia sa veľkej obľube v Indii, na Arabskom polostrove, v juhozápadnej Ázii a podobne. V Spojených štátoch amerických sa kvôli zavedenej klenotníckej tradícii používa zlato s 10 karátmi.

Nechajte si poradiť od odborníkov

Ak sa ani vy neviere rozhodnúť, ktoré zásnubné prstene či svadobné obrúčky budú pre vás tou správnou voľbou, neváhajte a oslovte Zlatníctvo Košice, kde vám profesionáli ochotne poradia a pomôžu s výberom podľa vašich individuálnych preferencií.