Jeseň sa pomaly blíži. Kedy je čas prezuť pneumatiky?

0
1243

Počasie nás môže prekvapiť hocikedy, budte preto radšej vždy prirpavený

Jeseň sa k nám pomaly ale isto blíži a motoristi by mali začať uvažovať o zimných pneumatikách a ich výmene. Aj keď sa vám to môže zdať veľmi skoro, pripravte sa na nepriaznivé počasie skôr, inak vás môže prekvapiť nielen horšie, ale ja veľmi chladné počasie. Nie je ničím výnimočným, že sneh a nízke teploty nás môžu zastihnúť už počas jesene a preto by ste mali mať zimné pneumatiky po ruke. Kedy je ten správny čas odložiť letné pneumatiky?

Presný dátum neexistuje, no riadiť by ste sa mali podľa počasia, ktoré by mal každý motorista v období výmeny pneumatík sledovať. Ak si prezutie necháte na poslednú chvíľu, môže vás zaskočiť najmä dlhá čakacia doba v pneuservise, čo by mohlo skomplikovať vašu osobnú dopravu. Práve mechanici zažívajú v čase výmeny gúm veľký nápor a nie vždy stíhajú robiť podľa požiadaviek vodičov. Zimné pneumatiky majte preto pripravené a v momente keď sa počasie zmení ich uveďte do prevádzky.

Pri kúpe nových treba byť ešte rýchlejší

Ak ste minulú zimu zistili, že pneumatiky už nespĺňajú vlastnosti aké by mali a plánujete ich vymeniť, urobte tak čo najskôr. Výber nových pneumatík totiž nedokážete zrealizovať za minútu a dodávku už vôbec nie. Jednoznačne by ste sa mali vyhnúť kúpe jazdených výrobkov, ktoré sú ponúkané na internete. Ten, kto ich ponúka si určite kúpil nové a na to aby sa zbavil pôvodných má určite dobrý dôvod. Neriskujte svoju bezpečnosť a ani tú vašej rodiny a rozhodnite sa pre úplne novú sadu. Pozor by ste sa mali dať aj na extrémne lacné internetové obchody, ktoré sú v mnohých prípadoch nielen neznačkové, ale pravdepodobne nespĺňajú ani bezpečnostné požiadavky. Nenechajte sa opantať cenou a riaďte sa najmä značkou, kvalitou a dobrými recenziami.

Ak však narazíte na najlacnejšie pneumatiky to ešte neznamená, že nie sú dobrým a kvalitným výrobkom. V prípade, keď si chcete byť istý tým čo kupujete, odporúčame sledovať testy pneumatík, ktoré sú každý rok aktualizované. Prináša ich nezávislá renomovaná spoločnosť ADAC a niektoré uznávané motoristické magazíny a preto sa považujú za dôveryhodné a veľmi nápomocné. Vďaka nim presne zistíte, ktoré výrobky sú nielen najkvalitnejšie, ale aj najbezpečnejšie a teda najspoľahlivejšie. Vyberie si z nich každý jeden motorista, ktorý chce aby bola jeho jazda nielen bezpečná, ale aj komfortná. Testovanie sa vykonáva v rôznych kategóriách, pričom sú medzi sebou aj porovnávané. Štyri a tie najhlavnejšie z nich sa týkajú jazdných vlastností na rôznych typoch povrchov ako je mokro, sucho, sneh a ľad.

Testy sa však zameriavajú aj na hlučnosť jednotlivých výrobkov, vplyv na spotrebu paliva, mieru opotrebovania a iné.