Jazdiť na „zimných“ sa nevypláca

0
1969

Jazda na zimných pneumatikách v teplom počasí neprospieva vášmu autu, peňaženke, ani bezpečnosti.

Zimné pneumatiky vymeniť musíme. Okrem toho, že by jazda s tými letnými  nebola v zime pohodlná ani bezpečná, ich výmenu upravuje zákon. Prezutie do letných pneumatík je však na každom z nás. Mali by ste však vedieť, že jazda na zimných pneumatikách v lete nie je tou najlepšou voľbou.

Pokiaľ nepatríte k odborníkom na autá, či priamo pneumatiky, jediné čo vás na nich zaujme budú asi iba dizajnové elektróny, poprípade ich netypický tvar. Pneumatiky však v sebe skrývajú omnoho viac. Práve vnútro pneumatík  rozhoduje v akom ročnom období ich môžeme používať. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme prečo sa oplatí prezúvať zimné pneumatiky na letné.

Ekonomika a bezpečnosť

Zimné pneumatiky sú vyrábané z materiálov vhodných do chladného počasia. Teda so stúpajúcou teplotou strácajú svoje vlastnosti.

Hlavným rozdielom je tvrdosť použitej gumy. Zimné pneumatiky sú vyrobené z omnoho mäkšej zmesi. V chladnom počasí, teda nestvrdnú  a tým dosiahnu dostatočnú priľnavosť k vozovke. Naopak na výrobu letných pneumatík sa používa tvrdšia zmes gumy  aby mala pneumatika vo vyšších teplotách, takpovediac vôľu na zmäknutie.

Ak teda jazdíme v lete na zimných pneumatikách, mäkšia zmes gumy nedokáže odolať vysokým teplotám. Preto sa zvyšuje spotreba, pneumatiky sa rýchlejšie opotrebujú a v neposlednom rade sa výrazne predlžuje ich brzdná dráha. Zimné pneumatiky v teplom počasí teda nie sú iba neekonomické, ale v niektorých prípadoch i nebezpečné.

Ďalším rozdielom je hĺbka dezénu.  Zimná pneumatika má väčší počet lamiel. Tieto drobné drážky spolu s ďalšími špeciálnymi, zabezpečujú že pneumatiky dokážu dobre odvádzať kašovitý sneh. Vďaka tomu sa dezén neupchá a môže spĺňať všetky svoje funkcie, ako napríklad dobré jazdné vlastnosti na klzkej vozovke. Letné pneumatiky majú dezén navrhnutý tak aby boli schopné odviesť čo najviac vody. Preto sú stabilné na mokrej i suchej vozovke.

Kedy prezuť

Pri letných pneumatikách neexistuje presný dátum. Vo všeobecnosti však platí, že zimné pneumatiky môžeme prezuť na tie letné vtedy, keď ranné teploty vystúpia nad sedem stupňov. A to minimálne po dobu niekoľkých dní. Nad vyššie spomenutou teplotou majú totiž najlepšie vlastnosti.

Pri kúpe letných pneumatík si všímajte najmä označenie na ich bočnici.  Tam nájdete rozmer vhodný pre vaše auto. Ak si chcete zaobstarať cenovo výhodné a zároveň kvalitné letné pneumatiky skúste lacné pneumatiky Zeetex.