Jazda na štvorkolke. Akú kombinézu vybrať?

0
512
Jazda na štvorkolke. Akú kombinézu vybrať?

Počas jazdy na štvorkolke je nutné telo chrániť primeraným oblečením. V zime ide o zateplené kombinézy alebo iné časti adekvátneho odevu, ktorý zahreje. V lete naopak musíte dbať na to, aby bolo oblečenie priedušné a dobre odvádzalo vlhkosť z tela. Aká kombinéza je na jazdu so štvorkolkou ideálna?

Správna výbava na jazdu so štvorkolkou

Na štvorkolky by ste nemali sadať v tričku a šortkách. Napriek tomu vidieť takto oblečeného jazdca nie je rarita. Ak ide o turistu, ktorý štvorkolku len skúša, môžeme mu to odpustiť. Pri pravidelnej jazde je vhodné investovať do poriadnej výbavy. Štvorkolka a jazdec po čase splynú v jedno a vy si začnete viac dovoľovať. Iste vyskúšate nielen poriadne driftovanie, ale tiež skoky.

Pri extrémnejšom štýle jazdy môže prísť k drobným i väčším zraneniam. Musíte dbať na nosenie všetkých ochranných častí oblečenia. Nutnosťou je ochranná helma so štítom alebo s okuliarmi. Následne kúpte poriadnu kombinézu, rukavice a topánky. Poradíme vám, aká kombinéza je ideálna na jazdenie počas teplejších mesiacov.

Priedušné a vodeodolné kombinézy

Z hľadiska vzhľadu vás bude lákať kombinéza vyrobená z kože. Takáto kombinéza dobre drží na tele. Ak využívate chrániče, môžete si byť istí, že pri páde sa chrániče neposunú. Lenže koža v lete spôsobí, že sa budete cítiť ako v saune. V prípade, že si radi vychutnáte aj bahnenie, čistenie kože vás privedie na psychiatriu. Preto je lepším variantom kombinéza textilná. Hodíte ju do práčky, necháte vyschnúť a máte kombinézu ako novú.

Textilné kombinézy na štvorkolky Can-Am sú na leto najlepšou voľbou. Sú priedušné a pohodlné na nosenie v horúcom počasí. Dbajte na to, aby mala kombinéza vo vnútri všitú membránu. Membrána v podšívke má viac funkcií. Membrána neprepustí do vnútra kombinézy vlhko a ani bahno. Zároveň sa stará o priedušnosť tkaniny.

Tento systém odvetrávania a nepremokavosti funguje vďaka tomu, že membránu tvoria miniatúrne otvory. Tie sú tak malé, že sa cez ne nedostanú molekuly vody, ale dosť veľké na to, aby prepustili von paru t.j. teplo a vlhkosť. Oblečenie s membránou sa označuje vodným stĺpcom, ktorý udáva, koľko tlaku vody tkanina znesie. V niektorých typoch oblečenia s membránou sa môžete ponoriť do vody bez rizika premoknutia. Overte si pred kúpou kombinézy či má membránu a akým stupňom odolnosti voči vlhkosti membrána disponuje.

Vybrať kombinézu nie ja až taký problém. Ale ako vybrať štvorkolku? Jednoducho! Štvorkolka pre každého podľa individuálnych želaní už nie je len snom. Nakonfigurujte si vlastnú štvorkolku na internetových stránkach https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.