Extrémne horúčavy ničia ľudí i prírodu

0
533
Extrémne horúčavy ničia ľudí i prírodu
Extrémne horúčavy ničia ľudí i prírodu

Leto milujú všetci ľudia bez rozdielu. Ide o ročné obdobie, kedy si von vybehnete len v žabkách a tenkom tričku, všetci sa tvária bezstarostne, posedávajú na terasách a pijú vychladené nápoje. Leto sa nám neodmysliteľne spája s pohodou a letnými dovolenkami. Nie je však leto ako leto. Posledné roky sa aj na našom území vyskytli extrémne teploty, ktoré nás ničili každý jeden deň. Vplyvom vysokých teplôt trpia tiež rastliny a zvieratá. Čo všetko nám hrozí počas horúčav?

Posledné roky sa extrémne letá vyskytujú po celom svete

Vysoké teploty trápia ľudí po celom svete. Globálne sa teploty šplhajú niekoľko stupňov nad dlhoročné priemery. Zmeny klímy sú badateľné na každom kroku. Klimatológovia varujú, že tieto extrémy sa budú opakovať čoraz častejšie a dopad zmien klímy pocítime už v najbližších desiatich rokoch. Pred vysokými teplotami je nutné sa skryť. Je skvelé, keď vopred viete, že práve zajtra príde k rýchlemu skoku teplôt smerom hore. Pre každého človeka je v tomto prípade dobré vlastniť meteostanice. Tieto prístroje sa dajú zakúpiť v poloprofesionálnom prevedení. Domáca meteostanica s vonkajšími senzormi vás v predstihu upozorní na akúkoľvek anomáliu. Meteostanica varuje nielen pred vysokými teplotami, ale tiež pred búrkou alebo silným vetrom.

Príroda sa nám mení pred očami a my sa len nečinne prizeráme

Odborníci na zmenu klímy potvrdzujú, že posledné roky je badať výkyvy v chovaní zvierat. Niektoré druhy vtákov na zimu do teplých krajín vôbec neodletia. Naopak iné zvieratá migrujú do oblastí, kde im nehrozí ničivé teplo a majú dostatok obživy či vody. Ubúdajú stovky druhov hmyzu. Iné sa rozširujú. Napríklad nenávidené kliešte sa už rozšírili aj do vysokohorských oblastí. Okrem zvierat či hmyzu sa mení vzhľad našej planéty. Topia sa ľadovce, zdvíha sa hladina mora, častým javom sú lesné požiare likvidujúce milióny hektárov zelene. Zvyšuje sa miera znečistenia ovzdušia, ktorá vplýva na rast počtu ľudí s alergiami a rýchlejšie rozširovanie infekcií.

Vysoké teploty a ich priama hrozba pre človeka

Vplyvom vysokých teplôt v našej zemepisnej šírke trpia hlavne ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Týmto ľuďom hrozí kolaps. Pozor by si však mali dávať všetci starší ľudia a deti. Tieto skupiny sú ohrozené dehydratáciou. Aj zdravý jedinec má s dlhodobými horúčavami problémy. Ničím výnimočným nie je únava, apatia a triaška z tepelného stresu. Odolnejší voči vysokým teplotám sú športovci. Preto je pre každého pohybová aktivita základom odolnosti a vyrovnania sa s nástrahami počasia bez ujmy na zdraví.