Čo si o psíkoch myslíte a nie je to pravda

0
451
Čo si o psíkoch myslíte a nie je to pravda

Dokonca aj skúsení chovatelia psov často trpia mylnými predstavami o svojom maznáčikovi, ktoré vyplývajú z mýtov prechovávaných medzi ľuďmi desaťročia. Niektoré z týchto mýtov sú smiešne a niektoré pre psíka nebezpečné. Spoznajte svojho chlpáča dokonale a dobre si overte, čo je pravda a čo len vymyslený blud.

Pes by nemal žrať surové mäso

Jedným z najviac omieľaných neprávd o psoch je informácia, že surová strava nie je pre psa zdravá a dokonca spôsobuje jeho agresivitu. Povaha psa a to, či bude zákerný, alebo mierumilovný, závisí od toho, ako psíka vychováte. Ak si na výchovu psa netrúfate sami, radšej ho zverte do rúk kynológov alebo ho pošlite do psieho výchovného tábora. Surová strava nielenže nie je pre psa škodlivá, ale mu dokonca neuveriteľne prospieva. Takéto stravovanie sa nazýva barf strava a je pre zdravie psa najvhodnejším stravovaním.

Pes vidí len čiernu a bielu farbu

Ďalším z mýtov je mylná informácia, že pes nevidí farebne. Nemusíte sa obávať, že by bol psí život len čierno-biely. Síce nevidí celé spektrum farieb, ale rozozná, že jeho obľúbené granule pre psov sú tmavožlté. Práve žltá a modrá farba sú tie, ktoré vedia rozoznať veľmi dobre. Psy majú navyše veľmi dobrý zrak v oblasti rýchlo sa meniacich obrazov. Znamená to, že dokonca aj váš štvornohý kamarát sa poteší, keď bude jeho pelech nielen mäkučký, ale tiež farebný.

Jeden psí rok sa rovná siedmim ľudským

Ľudia sa často obávajú, že ich psík rýchlo odíde za dúhový most, pretože starne v pomere jedného psieho roku k siedmim ľudským. Ani táto informácia nie je správna. Je ťažké určiť v akom pomere psy starnú. Všetko závisí nielen od plemena a vzrastu, ale tiež od toho, ako sa o psa staráte, akú stravu či pamlsky pre psov mu kupujete. Pravdou však je, že väčšie psy starnú rýchlejšie a dožijú sa v priemere menej rokov ako menšie plemená, ktoré môžu žiť i viac ako 15 rokov.

Starší pes sa nedokáže učiť nové veci

Často počúvame ľudovú múdrosť, ktorá vraví, že starého psa novým kúskom nenaučíš. Tento výrok je úplná hlúposť. Pes v každom veku dokáže vnímať podnety a naučiť sa všetky možné psie kúsky a triky. Stačí len správny prístup, a ak je psík viac tvrdohlavý, tak budete potrebovať tiež trpezlivosť. Veľmi učenlivé sú napríklad staršie psy z útulku, ktoré svet vnímajú úplne inak a snažia sa pre svojho pána spraviť všetko, čo mu na očiach vidia resp. všetko, čo od nich žiada.