Blíži sa Euro 2020. Slovensko nie je medzi favoritmi, ale …

0
772
Blíži sa Euro 2020. Slovensko nie je medzi favoritmi, ale ...

Veľa ľudí sa v súčasnosti teší predovšetkým na letné mesiace, ktoré pre nich znamenajú teplo a letné dovolenky. Avšak, futbaloví fanúšikovia to tento rok vnímajú inak. Leto bude patriť futbalu, konkrétne turnaju Euro, a teda majstrovstvám Európy. V napäti sú aj priaznivci Slovenska, reprezentácia krajiny spod Tatier sa druhý raz v samostatnej histórii prebojovala na záverečný turnaj. A rozhodne nechce byť iba do počtu.

Slovensko postúpilo na Euro po tom, čo v barážových zápasoch zvládlo zápolenia s Írskom a Severným Írskom a doplnilo postupujúcich z kvalifikačných bojov. Zverenci trénera Štefana Tarkoviča nastúpia v ruskom meste Petrohrad proti Poľsku a Švédsku, aby svoje pôsobenie v základnej skupine zakončili proti reprezentácii Španielska na pôde domácich Španielov v Seville. Žreb to nie je jednoduchý, ale nie nadarmo sa hovorí, že na starom kontinente už prakticky neexistuje ľahký súper, pričom šancu majú všetci. Pre Švédov je veľkou stratou, že nenastúpi ikonický útočník Zlatan Ibrahimovič, ktorý nebol nominovaný, pretože má problémy s kolenom, čo je vzhľadom na jeho vek pomerne veľký problém.

Slováci nie sú favorit, nebudeme si klamať. Tím, ktorého lídrami sú Marek Hamšík (aktuálne pôsobaci vo švédskom Goteborgu), Juraj Kucka, Albert Rusnák či Robert Boženík, prípadne brankári Martin Dúbravka a Marek Rodák. Slovenskou najväčšou výhodou je, že Sokoli, ako hráčov spod Tatier prezývajú, hrajú ako tím. Práve tak opisujú Slovákov aj ich súperi. Pretože, faktom ostáva, že Slováci nemajú obrovskú hviezdu ako napríklad Walesania, ktorí majú Garetha Balea či Poliaci, ktorí môžu počítať s Robertom Lewandowskim. Tímové poňatie zdobilo Slovensko na Euro 2016 aj na MS 2010, pričom v oboch prípadoch Slováci postúpili zo základnej skupiny.

Na Slovákov robia fanúšikov aj početné športové tipy, pričom kurz na to, že Slovensko, ktoré je podľa papierových predpokladov pomerne odpisované, vyhrá celý turnaj, je astronomických 251,00. Stačí si však spomenúť napríklad na rok 2004, kedy vyhrali Euro Gréci, čo nečakal vôbec nikto, respektíve na rok 2016, kedy k triumfu dokráčali taktiež odpisovaní Portugalci. Samozrejme, pre Slovensko bude úspechom aj postup zo základnej skupiny, no Tarkovič a ani jeho zverenci sa dopredu nevzdávajú. Nie je to tak dávno, čo Slováci v kvalifikačnom súboji v meste Žilina porazili Španielsko 2:1, respektíve čo vyhrali doma aj vonku proti Poľsku.

Šanca žije a treba sa jej chytiť. Slováci budú môcť počítať aj s talentovanými futbalistami ako Denis Vavro, Peter Pokorný či Tomáš Suslov. Najväčšou hviezdou slovenskej reprezentácie je aktuálne stopér Milan Škriniar, ktorý pravidelne hráva v drese talianskeho Interu Miláno pod vedením skúseného trénera Antonia Conteho. Škriniar navyše v roku 2021 získal s Interom titul a jeho meno je spájané s prestupom do anglickej Premier League. Ak by Slovensko postúpilo zo skupiny a zamiešalo karty v play-off, bolo by to veľkým futbalovým príbehom. Ale prečo neveriť.

Všeobecne platí premisa, že slovenský futbal išiel v uplynulom desaťročí smerom nahor, i keď samozrejme je veľmi veľa aspektov, ktoré by sa mohli zlepšiť. Nie všetko sa ale darí v rýchlom tempe. Očakáva sa, že Slovensko zažije počas leta tohto roka futbalový boom. A bude len na hráčoch, aby fanúšikom výkonmi na ihrisku priniesli nefalšovanú športovú radosť.