Ako si vypočítať cenu PZP?

0
1510

Tešíte sa novému vozidlu? Alebo si užívate to staré? Nezabudnite na povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie. Hoci sa to zdá jednoduché, trh je presýtený ponukami a vybrať tú najvýhodnejšiu môže byť problém. My vám poradíme, ako si jednoducho vypočítate cenu PZP v takmer každej poisťovni.

Čo všetko ovplyvní cenu vášho PZP?

Predtým, než sa pustíte do samotného výpočtu ceny poistky auta, pripravte si nasledovné doklady. Technický preukaz vozidla a váš občiansky a vodičský preukaz. Pred výpočtom budete potrebovať údaje z nich, nakoľko typ auta, rok výroby či dátum vydania vodičského preukazu dokážu cenu ovplyvniť. Spočítajte taktiež počet škodových udalostí, ktoré ste riešili za posledných 10 rokov. Poisťovne totižto zvyknú zvýhodňovať vodičov, ktorí doteraz jazdili bez nehody. Naopak, mladí a často menej skúsení šoféri si za PZP svojho vozidla priplatia. Ak ste dôchodca, nemusíte sa báť, vyššie ceny vám nehrozia. Dokonca sa môže stať, že dostanete zľavu.

Online kalkulačka PZP vám pomôže

Pohodlným spôsobom, ako sa dostať k jednotlivým ponukám na trhu, je online kalkulačka PZP. Po zadaní jednotlivých parametrov vášho vozidla a osobných údajov vám kalkulačka nezáväzne ponúkne porovnania cien poisťovní. Ak sa pre jednu z ponúk rozhodnete, máte dve možnosti. Buď ísť osobne do poisťovne a uzavrieť zmluvu PZP tam, alebo uzavrieť PZP online. Následne už len uhradíte sumu poistného a vytlačíte si dočasnú bielu a zelenú kartu. Originály vám prídu domov poštou do niekoľkých dní. Navyše, pokiaľ nebudete s poistením spokojný, máte nárok ho do dvoch mesiacov od uzavretia zmluvy zrušiť a poistné vám vrátia.

Ktoré z poistení si vybrať?

Najmä vodiči osobných vozidiel sa stretnú s pomerne širokou možnosťou výberu poistenia. Ktoré je to správne? V prvom rade sa musíte pozrieť na svoj rozpočet. Ak si môžete dovoliť aj iné, ako to najlacnejšie PZP, porovnajte si jednotlivé krytia. Niekedy sa oplatí mierne zainvestovať, no v prípade škodovej udalosti poisťovňa uhradí väčšie škody. Podobne je to s asistenčnými službami, ktoré vás dokážu pomôcť a asistovať nielen doma, ale i v zahraničí.

Ak sa chystáte uzavrieť povinné zmluvné poistenie pre vaše vozidlo, nechajte online kalkulačku PZP, aby vám s tým pomohla. Zadáte do nej údaje z technického a vodičského preukazu a jednotlivé ponuky máte k dispozícií za pár sekúnd.