Veľká škoda na aute? Chrbát vám kryje havarijné poistenie

0
1754

Na slovenských cestách na každého vodiča číha množstvo nástrah. Divá zver pobehujúca po ceste, výtlky alebo si na vaše auto môžu posvietiť vandali či zlodeji. Všetky tieto škody predstavujú nečakané výdavky navyše, ktoré nikoho nepotešia. Dobrou správou však je, že aj na takéto nepríjemné situácie sa môžete pripraviť tak, aby vás nezruinovali. Riešením je havarijné poistenie.

Buďte pripravený v každej situácii

Havarijná poistka je dobrovoľným typom poistenia, čo znamená, že každý vodič sám za seba zváži, či si toto poistenie uzatvorí alebo nie. Mnohí ho považujú za zbytočnosť a nadbytočné náklady spojené s prevádzkovaním vozidla. Opak je však pravdou. Havarijné poistenie vám kryje chrbát v mnohých situáciách. Častou nešťastnou udalosťou, ktorá sa na slovenských cestách odohráva, je stret so zverou. Ak zrazíte divú zver a vznikne tak poškodenie na vašom aute, túto škodu vám na základe havarijného poistenia preplatí vaša poisťovňa. Taktiež je však na mieste prevencia pred takýmito prípadmi. Pri jazde po ceste, kde je hlásený častý výskyt divej zveri, hlavne spomaľte. Ak divú zver zrazíte v rýchlostí 80 km/h, môže prísť nielen k poškodeniu vozidla, ale aj k úrazu posádky. Pri jazde v noci nezabudnite stlmiť svetlá a divú zver odplašte zatrúbením.

Ďalším problémom, ktorý veľmi často trápi vodičov, sú výtlky, na ktoré môžeme naraziť najmä v zimnom a letnom období. Nielen, že takto môže na vašom aute vzniknúť škoda za stovky eur, čakajú vás aj opletačky s dokazovaním zodpovednosti správcu za stav cesty. Ak však máte uzatvorené havarijné poistenie, väčšina poisťovní vám prizná náhradu škody aj bez toho, aby ste museli volať políciu a dokazovať zodpovednosť správcu.

Veľmi často sa stáva aj to, že kamienok odletujúci spod kolies druhého auta vám poškodí čelné sklo. V rámci havarijnej poistky máte nárok aj na náhradu takejto škody. V neposlednom rade vám  v rámci toho poistenia bude poskytnutá ochrana aj pri odcudzení alebo zvandalizovaní vášho auta. Hoci je teda havarijné poistenie výdavkom navyše, pri škodovej alebo havarijnej udalosti sa vám môže niekoľkonásobne vyplatiť. Na Slovensku ponúka tento typ poistenia viacero poisťovní, a preto môže byť ťažké sa zorientovať vo všetkých ponukách. Praktické online porovnanie cien havarijného poistenia porovná všetky ponuky za vás a rýchlo tak získate prehľad o všetkých dostupných ponukách. Následne si online havarijnú poistku môžete hneď aj uzavrieť a smelo vyraziť na cesty.

Zdroj obrázka: pexels.com