S automobilom na dovolenku alebo za športom

0
722
S automobilom na dovolenku alebo za športom
S automobilom na dovolenku alebo za športom

Pomaly sa končia letné dovolenky a čakajú nás jesenné výlety do prírody alebo za športom. Každé ročné obdobie má svoje čaro a veľa ľudí využíva práve jesenné obdobie na aktívny oddych v prírode. Chystáte sa s vašim vozidlom vyraziť na predĺžený víkend do hôr? Myslite na dve základné veci.

Pred dlhšou cestou skontrolujte stav vozidla

Najkrajšie chvíle na dovolenke dokážu zmariť problémy s vozidlom. Aby vás na ceste neprekvapila žiadna technická porucha, venujte zopár hodín kontrole vozidla. Okrem povinnej výbavy, skontrolujte stav pneumatík. Aj najlacnejšie pneumatiky dobre poslúžia, ak majú dostatočne hlboký dezén, správny tlak a sú bez viditeľného poškodenia. V prípade, že sa vyberiete do hôr počas neskorej jesene, môže vás prekvapiť sneh. Samozrejme, že už budete mať prezuté zimné pneumatiky, ale k nim radšej dohoďte do kufra snehové reťaze. Zároveň je potrebné overiť stav rezervy. Po pneumatikách prichádzajú na rad kvapaliny – kontrola chladiacej zmesi a zmesi do odstrekovačov. Preventívne skontrolujte tiež hladinu motorového oleja. Preverte funkčnosť svetiel a stieračov. Neboli ste už dlhší čas v servise? Práve pred cestou na dovolenku je ten správny čas na návštevu servisu, kde vám overia stav bŕzd, nastavia geometriu, preveria stav akumulátora a napoja motor na diagnostiku. Pred samotnou jazdou nezabudnite na kontrolu dokumentov k vozidlu a preverenie termínov poistenia.

Všetko potrebné uložte do strešného boxu

Vozidlo je v top stave, ale čo robiť s rozmernou batožinou a športovým náradím? Do kufra sa vám ťažko vojde všetko potrebné. Našťastie máte na výber veľké množstvo rôznych typov strešných boxov. V súčasnosti sa dajú strešné boxy zaobstarať za veľmi rozumné ceny a zmestí sa vám do nich doslovne celá domácnosť. Boxy sú širšie, vyššie, užšie, dajú sa skrátka prispôsobiť akémukoľvek vozidlu. Najväčšie strešné boxy majú objem nad 600 litrov. Nedajte sa však zlákať objemom, pretože by ste mohli prešvihnúť nosnosť strechy vášho vozidla a tiež celkové povolené zaťaženie. Preťažený automobil sa  horšie ovláda a hrozí deštrukcia podvozku. V oblasti dizajnu boxov záleží len na vašom vkuse. Strešné boxy sa vyrábajú v rôznych farbách a tvaroch. Kvôli bezpečnosti je najlepšou voľbou centrálne uzamykanie boxu. Obávate sa, že väčšinu roka bude ležať box v pivnici? Využiť ho môžete nielen pri cestách na dovolenku, ale tiež pri väčších nákupoch, sťahovaní alebo preprave športových potrieb.