Pri kúpe pneumatík si všímajte aj vzor dezénu

0
498
Pri kúpe pneumatík si všímajte aj vzor dezénu

Kvalita a účinnosť pneumatík sa odvíja od viacerých vlastností. Možno ste si zvykli prihliadať hlavne na značku a maximálne na sezónnosť pneumatík. Pri budúcej kúpe skúste vyberať pneumatiky aj podľa vzoru dezénu. Od vzoru sa odvíja účinnosť pneumatík na snehu alebo na mokrej vozovke.

Naučte sa čítať štítky pneumatík

Dokonca aj prémiové značky pneumatík nemusia mať také vlastnosti ako pneumatiky Kormoran. Dôležité je, ako pneumatiky dopadli v testoch. Výsledky testovania sú uvedené na štítku pneumatík. Označenie pneumatík pomocou štítkov umožňuje motoristovi zistiť dôležité parametre pneumatiky, ktoré vplývajú na jej bezpečnosť. Okrem toho dokážete pomocou štítku zistiť, aký vplyv budú mať zimné alebo letné pneumatiky na spotrebu vozidla.

Na energetickom štítku sa udávajú informácie o valivom odpore. Písmeno A označuje pneumatiky, ktoré majú nízky valivý odpor a tým pádom malý vplyv na spotrebu vozidla. Hlučnosť pneumatík je smerodajná počas dlhších ciest po diaľnici, kedy zvuk pneumatík môže šoféra rušiť a rozptyľovať. Pre bezpečnosť je dôležitá informácia o tom, ako reagujú pneumatiky na mokrej vozovke. Ak chcete používať strešný box, overte si maximálne zaťaženie pneumatík.

Zaujímavá je informácia na bočnici pneumatiky, ktorá sa volá DOT číslo. DOT číslo vám prezradí, kedy bola pneumatika vyrobená. Na bočnici sa uvádzajú tiež rozmery pneumatík. No a na dezéne závisí bezpečnosť jazdy.

Vzory dezénov pneumatík

Smerový dezén pneumatík

Smerový dezén nájdete hlavne na pneumatikách, ktoré sú určené na zimnú sezónu. Tento dezén dokáže z drážok rýchlo odviesť sneh a vlhkosť z ľadu. Smerový dezén dobre reaguje aj počas dažďa. Pri montáži pneumatík so smerovým dezénom musíte zachovať smer rotácie.

Symetrický dezén pneumatík

Najbežnejším vzorom dezénu je symetrický vzor. Pri montáži pneumatík so smerovým dezénom ich môžete ľubovoľne inštalovať i meniť. Ide o pneumatiky lacné a spoľahlivé. Rozšírené sú u majiteľov menších osobných vozidiel.

Asymetrický dezén pneumatík

Pre majiteľov SUV alebo offroad vozidiel, ktorí jazdia dlhšie vzdialenosti, sú určené pneumatiky s asymetrickým vzorom dezénu. Pneumatiky s týmto dezénom perfektne reagujú na brzdenie, dobre odvádzajú z drážok vlhkosť a ich hlučnosť je minimálna. Montáž pneumatík sa musí realizovať podľa označenia vonkajšej a vnútornej strany.