Prečo je bicykel výborným športom na jarné mesiace

0
1486
Prečo je bicykel výborným športom na jarné mesiace

Pomaly, ale isto prichádza jar a to je ročné obdobie, kedy sa postupne prebúdza jar, kedy sa predlžujú dni a samozrejme k tomu patrí aj postupné otepľovanie sa. Ľudia majú jar radi, pretože po zime sa môžu pomaly ale isto pohybovať po vonku bez prehnaného obliekania. A jarné slnko je medzi všetkými veľmi populárne. S jarou taktiež prichádzajú rôzne športové možnosti, medzi ktorými je aj bicyklovanie.

Pre mnohých bicyklovanie nie je šport, ale životný štýl. Samozrejme, môžete ho robiť súťažne, pričom predovšetkým na Slovensku preslávil toto odvetvie hlavne Peter Sagan, ale väčšina Slovákov sa radí medzi takzvaných rekreačných cyklistov. A teda medzi ľudí, ktorí, keď majú čas a priestor a vonku je naozaj pekne, vybehnú na dve kolesá a dajú si poriadne do tela. Bicyklovanie môže mať kondičný charakter, môžete vďaka nemu nadobudnúť kondíciu aj lepšiu postavu, spáliť nadbytočné kalórie. Ale môžete vďaka nemu začať spoznávať aj okolitú prírodu, ktorá je na veľa miestach Slovenska veľmi-veľmi krásna.

Voľba je na vás. Samozrejme, na to, aby ste sa mohli bicyklovať, nemusíte kupovať najdrahší model bicykla. Cyklistika so sebou prináša naozaj veľa výhod.  Ideálne je kúpiť si taký bicykel, pri ktorom bude pomer cena/výkon vo váš prospech. Už vy musíte vedieť, či na ňom pôjdete pár krát za rok, pár krát za mesiac alebo pár krát za týždeň. Či pôjdete do hôr, či pôjdete po chodníku, či pôjdete po cyklotrase alebo iba popri ceste. Práve podľa toho by ste sa pri kúpe mali rozhodovať. Faktom ale je, že na bicykli si užijete prírodu, fyzicky si zamakáte a je to dobré suplovanie behu. Samozrejme, beh je super, ale jedná sa o kardio cvičenie, ktoré nie je medzi niektorými ľuďmi obľúbené. Nie je to každého šálka kávy a tak k tomu treba aj pristupovať.

Bicyklovanie je populárne nie len medzi obyčajnými ľuďmi, ktorí si užívajú príchod jari, ale aj medzi profesionálnymi športovcami, ktorí ho často majú ako doplnkový šport. Príkladom môže byť londýnska Chelsea, anglický futbalový tím, ktorej hráči často v rámci predsezónnej prípravy volia práve bicykel. Medzi obľúbené radia toto odvetvie či už záložník N’Golo Kanté alebo útočník Olivier Giroud. Hráči si pochvaľujú zmenu a vie sa to odzrkadliť aj v zápasoch v tom, že sú komplexnejšie pripravení. Chelsea patrí v službách, ktoré robia športové tipy medzi favoritov, či už v Lige majstrov alebo v Premier League, na zápasy The Blues je vo väčšine prípadov vypísaný kurz na úrovni 1,5 až 1,7 a proti klubom z veľkej čestky ako Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur či Liverpool FC sa kurz dokáže dostať aj na úroveň 2,2-2,5.

Bicyklovanie v rámci prípravy nevolia iba futbalisti z Premier League, robia tak napríklad aj MMA fighteri, hokejisti či boxeri. Skrátka, jedná sa o šport, ktorý získava prívlastok doplnkový a môže ho robiť každý, kto má rád kardio cvičenie, rád sleduje prírodu a rád trávi svoj čas aktívne. Samozrejme, bicyklovať sa človek musí naučiť, pre niekoho sa to môže zdať ako náročná vec, ale opak je pravdou. Bicyklovanie nie je nič náročné a výhodou je, že aj keď dlhé roky nebicyklujete, váš mozog si tento šport pamätá z minulosti a z toho môžete čerpať.

 

 

imidžový kredit: Unsplash