Používate snehové reťaze správnym spôsobom?

0
764
Používate snehové reťaze správnym spôsobom?
Používate snehové reťaze správnym spôsobom?

Snehové reťaze nájdete vo vozidle všetkých motoristov, ktorí ročne najazdia veľa kilometrov a vedia, že sa môžu kedykoľvek ocitnúť v zasneženom území. Vlastniť reťaze nie je všetko. Mali by ste ich vedieť nielen nasadiť, ale tiež správne používať. Jazda so snehovými reťazami je diametrálne odlišná od jazdy bez nich.

Poznať zákon je jedna vec a realita druhá

Kto jazdí častejšie do hôr vie, ako vyzerá príkazová značka, ktorá šoférom nariaďuje nasadiť snehové reťaze tam, kde je na ceste snehová pokrývka. Reťaze by ste mali namontovať minimálne na kolesá hnacej nápravy. Väčšina motoristov tiež vie, že po prejdení takéhoto úseku je nutné snehové reťaze z kolies odinštalovať. S demontážou by sme na vašom mieste neotáľali, lebo na asfalte dochádza veľmi rýchlo k poškodeniu reťazí a dokonca diskov. Takouto jazdou by ste mohli poškodiť tiež vozovku. Tento fakt značne komplikuje jazdu na upravených úsekoch horských ciest. Môže sa vám stať, že budete musieť reťaze viackrát montovať a demontovať. Preto vám odporúčame investovať do reťazí samoupínacích, ktoré sa vyrábajú nielen pre malé osobné vozidlá, ale tiež ako reťaze na SUV 4×4. So snehovými reťazami si značne dokážete uľahčiť jazdu aj tam, kde na to nestačia zimné pneumatiky. Napríklad pri jazde do strmého kopca alebo pri výjazde z parkoviska zavaleného snehom. So snehovými reťazami nemôžete jazdiť rovnakým štýlom ako bez nich. Maximálna povolená rýchlosť s reťazami na kolesách je 50 km/h. Snehové reťaze môžu vplývať na fungovanie elektronických bezpečnostných prvkov vo vozidle. Je lepšie tieto prvky po nasadení reťazí vypnúť.

Aj na toto si dávajte pozor

Po kúpe každých snehových reťazí si vyskúšajte ich montáž nanečisto. Toto pravidlo platí oveľa viac pre reťaze na dodávky, ktoré sú ťažšie a horšie sa s nimi manipuluje. Po nasadení reťazí v teréne prejdite niekoľko kilometrov a následne skontrolujte ich polohu. Niekedy sa stáva, že je ich potrebné dotiahnuť. Ak jazdíte s reťazami po prvý raz, môže sa vám zdať, že sa vozidlo chová inak. Je preto lepšie jazdiť naozaj opatrne alebo si jazdu s reťazami vyskúšať na snehu niekde mimo frekventovanej cesty. Po zimnej sezóne skladujte reťaze v pôvodnom obale. Nie je vhodné ich natierať alebo čistiť prípravkami. Stačí, keď reťaze poutierate a uložíte ich na suché miesto.