Oplatí sa kúpa cyklovozíka pre dieťa?

0
961
Oplatí sa kúpa cyklovozíka pre dieťa?

Pred pár rokmi sa o cyklovozíkoch za bicykle na Slovensku ešte nevedelo. Našťastie tento trend vozenia detí prenikol aj do našich končín a dnes nie je ničím nezvyčajným vidieť cyklistov s pripevneným cyklovozíkom. Ak uvažujete o tom, že by ste jeden pre svoju ratolesť kúpili aj vy, nasledujúce riadky vám pomôžu s rozhodovaním.

Detská sedačka na bicykel nikdy nenahradí cyklovozík

Cyklistika s malými deťmi sa ešte nedávno zdala nemožná. Dnes si môžete ísť zašportovať na bicykli alebo sa vydať na výlet bez toho, aby ste museli zháňať varovanie pre najmenšie deti. Stačí jednoducho pripevniť vozík za bicykel a pokojne brázdiť akýkoľvek terén. Vybrať sa môžete dokonca aj do vzdialenejších končín. Pomôžu vám k tomu strešné boxy pripevňujúce sa na strechu automobilu a klasické nosiče bicyklov na ťažné, na piate dvere alebo strechu. Možno sa vám zdá investícia do cyklovozíka vysoká, ale so žiadnym nosičom alebo sedačkou nebude dieťa tak v bezpečí ako v cyklovozíku. Sedačky nechránia deti pred poveternostnými podmienkami, neposkytujú im dostatočnú oporu a znemožňuje samotnému jazdcovi komfortný pohyb na bicykli. O niečo lepšie je na tom zadná autosedačka, ktorá je pre dieťa oveľa pohodlnejšia, ale pre jazda opäť nekomfortná.

Výhody cyklovozíkov za bicykle

Na čom vám najviac záleží? Iste na bezpečí a šťastí vašich detí. Preto by ste pri kúpe cyklovozíka nemali váhať ani sekundu. Cyklovozíky sú vyrábané tak, že v nich môžete pokojne voziť dieťa takmer od narodenie. Dajú sa k nim totiž dokúpiť sedačky a vajíčka, ktoré maximálne chránia dieťa a poskytujú detskému telíčku oporu v exponovaných miestach. Vďaka odpruženiu väčšiny modelov vozíkov sa môžete vybrať s bicyklom dokonca do horského terénu. Žiadne prekážky nepocítite vy a ani vaše dieťa. Niektorí ľudia sa obávajú prevrátenia vozíka. Tieto obavy sú úplne zbytočné, pretože konštrukcia vozíka zabraňuje prevráteniu aj po páde z bicykla. V cyklovozíku je drobec chránený pred vetrom, dažďom i hmyzom. Zároveň má rozhľad na všetky strany, a preto ho nebude nudiť ani dlhší cyklistický výlet. Vozík je už na diaľku viditeľný vďaka vlajke, odrazovým sklíčkam a reflexným prvkom. Zabudnúť nesmieme ani na to, že cyklovozík neslúži len na vozenie detí počas cyklistiky. Modely vyššej triedy sa dokážu zmeniť na kočík. Pomocou prídavných zariadení je možné cyklovozík pripevniť k telu a venovať sa joggingu alebo in-line korčuľovaniu. Po odrastení dieťaťa sa dá vozík využiť na nákupy alebo prevážanie domáceho maznáčika.