Farby na kov a drevo – čo by ste mali vedieť aj vy?

0
1276

Vo všeobecnosti je možné na drevo použiť aj farbu určenú na kovové povrchy, a to v rôznych farbách ako je zlatá, chrómová, strieborná či medená. Avšak pred tým, ako sa rozhodnete aplikovať farbu na kov či drevo, je nutná príprava daného materiálu, ktorý musí byť čistý a suchý. To platí nielen v prípade kovu, ale predovšetkým dreva, ktoré si zaslúži zvýšenú pozornosť. Pýtate sa, na čo si dať pozor pred tým, ako sa rozhodnete natrieť kov či drevo?

Kov aj drevo chráňte pred vplyvmi vonkajšieho prostredia

Už na začiatok treba podotknúť, že drevo aj kov je dôležité chrániť pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, a to najmä voči korózii. Pred tým, ako sa rozhodnete daný materiál natrieť, nezabudnite na vrchnú vrstvu, ktorou môže byť bezfarebný lak či špeciálne nátery za pomoci riedidla. Výhodou je, že fasádne farby majú vysokú živnosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom, čiže ich použitie je skutočne na mieste. Najobľúbenejšie sú syntetické nátery, ktoré sa vyznačujú vysokou chemickou odolnosťou. Tieto nátery sa používajú najmä pri farbení striech, avšak konečný výber ideálnej farby závisí najmä od toho, akú funkciu daný kov plní.

Pozor na podklad materiálu!

Ako už bolo spomenuté, dôležité je najmä to, či ste podklad materiálu dôkladne pripravili. Musí byť čistý a vyzretý, a to preto, aby nedošlo k zmene farebného odtieňa. Okrem toho, ak by ste kov či drevo dôkladne neošetrili, môže sa stať, že priľnavosť náteru bude nedostačujúca a skôr či neskôr by ste museli tento úkon zopakovať. Taktiež nezabudnite siahnuť po prípravkoch, ktoré zbavia podklad plesní či rias. Ak si však s výberom syntetickej farby či farby na kov neviete dať predsa len rady, neváhajte a kontaktujte odborníkov, ktorí majú v tomto smere niekoľkoročné teoretické a praktické skúsenosti.