Chystáte sa renovovať fasádu? Žiadny problém

0
1373

Ešte nedávno bola renovácia starej fasády činnosťou, s ktorou si nevedel poradiť každý. V dnešnej dobe je však jej oprava a zmena farby omnoho jednoduchšia a dokáže ju urobiť nielen odborník, ale aj šikovný domáci kutil. Môžu za to rôzne moderné fasádne farby, ktoré celý proces uľahčujú a urýchľujú.

Na to, aby ste dokázali starú fasádu opraviť budete potrebovať špeciálne náradie, penetračný náter, farbu a pásku. Dobrou správou je, že s fasádnymi farbami môže pracovať aj úplný laik, pretože výsledok bude pri nich veľmi podobný profesionálovi. Ak sa do novej fasády pustíte na vlastnú päsť, treba dodržiavať overený postup práce a dobré rady. Vďaka nim predídete rôznym komplikáciám a nedostatkom, s ktorými by ste neboli spokojný.

Čo sa týka životnosti náteru, kvalitná farba na fasádu vydrží desiatky rokov. V prípade, že tá vaša vydržala len krátke obdobie, nebola kvalitná a preto by ste sa jej pri renovácii mali vyhnúť. Z pohľadu kvality a spoľahlivosti vedú silikónové a silikátové farby, ktoré nasledujú akrylátové a nakoniec vápenné. Je len na vás, ktorý druh si vyberiete, no o každej by ste si mali ešte predtým niečo pozisťovať. Kým sa naozaj pustíte do práce, pripraviť by ste si mali podklad, ktorý je základom úspechu. Bez neho nie je možné fasádne farby nanášať a výsledok by bol veľmi vzdialený od toho, čo ste očakávali.

Nezabúdajte na to, že fasáda by sa mala natierať len vtedy, ak teplota vzduchu neklesne pod 5 stupňov a naopak horná hranica by nemala byť vyššia ako 25 stupňov. Vyhnúť sa treba aj natieraniu na priamom slnku, čo môže poškodiť celú vašu prácu. Ak ste sa do náteru chceli pustiť v týchto dňoch a teplota vonku vám to nedovoľuje, radšej si prácu odložte na neskôr.

Ako natierať?

Ako prvý náter na budove by mala byť použitá špeciálna penetrácia pod fasádne farby. Jej úlohou je zjednotenie nasiakavosti omietky, pretože do nej preniká a spevní ju. Následne na to pokračujte náterom fasádnej farby, ktorý bude ako prvý. Aby sa farba poriadne dostala do všetkých pórov je dobré využiť štetku, ktorá vyplní každý jeden centimeter. Keď farba uschne, je potrebné aplikovať druhý náter tou istou farbou.  Použiť môžete znova štetku, no vymeniť ju môžete za valček alebo striekanie. To, čo si vyberiete je už len na vás, záleží na tom, s ktorou pomôckou sa vám bude lepšie pracovať.

Netreba však zabúdať, že pri natieraní omietky platí základné pravidlo, že jeden náter sa vždy robí počas jedného dňa. Znamená to, že po prvom nátere by ste si mali dať menšiu pauzu a druhý náter realizovať až na ďalší deň. To, akú farbu na fasádu si vyberiete je len na vás, no pred nákupom si overte jej kvalitu. Tá ovplyvní nielen výzor budovy, ale aj životnosť, ktorá sa vie veľmi ľahko skrátiť.  Účelom fasádnej farby je dodať nielen dlhodobú ochranu pred vplyvmi počasia, ale aj stálosť farebných odtieňov. Kvalitné fasádne farby nájdete na Bugy.sk, kde si vyberie naozaj každý. Okrem toho tam nájdete aj iné produkty zo sveta drogérie, kozmetiky a domácich prác.