Ako napísať diplomovú prácu čo najlepšie

0
2047

Vysoká škola patrí medzi najlepšie obdobia života. Je to skvelý balans medzi povinnosťami a bezstarostným životom. Aj keď už máte nejaké povinnosti a pracujete na sebe, stále mať dostať času na zábavu a nič nerobenie. No ako roky ubiehajú, povinnosti vám pribúdajú a zrazu je tu čas vypracovania diplomovky. Písanie bakalárskej práce bolo oproti diplomovke len také zohrievacie kolo, no ani vaša posledná záverečná práca na magisterskom či inžinierskom štúdiu nie je žiadna mission impossible. Ako na to?

jdite si tému, ktorej máte blízko

Nezáleží na tom, či dostávate zoznam tém vybraných fakultou alebo si ich vyberáte sami, vždy je dôležité, aby ste si vybrali tému, ku ktorej máte vzťah. Samozrejme kladný. Aj keď vám zostane najhoršia fakultná téma na svete, existuje spôsob, akým z toho urobiť pre vás niečo zaujímavé. Nájdite si spôsob, akým spracovať vaše zadanie tak, aby obsiahlo to, v čom ste najlepší a čo vás baví. Dostali ste tému o kultúrnom dedičstve, hoci milujete marketing? Navrhnite reklamnú kampaň, ktorá spopularizuje kultúrne dedičstvo. Myslite „outside the box“.

Nepodceňujte rešerš

Predtým, ako zahájite písanie diplomovej práce, si musíte urobiť rešerš. Ale poriadny rešerš, lebo pri vypracovaní diplomovky je to podobné ako v kuchyni – jedlo je také dobré, ako kvalitné sú ingrediencie. Preto pracujte s aktuálnymi informáciami od renomovaných autorov, nebráňte sa ani cudzojazyčnej literatúre, ktorá vám otvorí nové obzory. Keď ste našli kvalitné informačné zdroje, je dobré aby ste si ich najprv naštudovali a až potom začali písať. Ponorte sa do problému, potom sa vám práca bude písať takmer sama.

Dajte si načas

Jasné, napísať záverečnú prácu sa dá stihnúť aj za týždeň, ale načo? Začnite skôr, nech máte pohodu a nemusíte sa stresovať. Tiež kvalita diplomovky bude na oveľa lepšej úrovni, keď nebudete kĺzať iba po povrchu. A predtým, ako pôjdete prácu tlačiť, nezabudnite na toner v tlačiarni, pretože zistiť večer predtým, ako budete zväzovať prácu, že tlačiareň nemá šťavu, nie je nič príjemné. Dobré tonery Xerox vám vydržia aj na rigoróznu prácu a nemusíte si robiť starosti.

 

FOTO:  © lulu / Dollar Photo Club