Ako čistiť sedačku správne

0
1517
Ako čistiť sedačku správne

Sedačka je kus nábytku, na ktorom trávime doma najviac času. Preto je potrebné sa o ňu aj príslušne starať. 

Ak však nechcete zakrývať čalúnenie sedačky, potom ju musíte skôr či neskôr vyčistiť, aj keď ste s ňou zaobchádzali opatrne a šetrne. Platí to najmä vtedy, ak máte často návštevy, prípadne sedačku v kancelárii, na recepcii alebo na predajni.

Ak neviete ako, radšej sa poraďte

Čistenie čalúneného nábytku si vyžaduje veľkú zodpovednosť. Nesprávne zvolený čistič, alebo jeho nadmerné použitie môže sedačku len pokaziť.

Je dôležité vedieť, že keď chcete vyčistiť pohodlné sedačky na mieru, nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky. Ak nie ste schopný vyčistiť nečistotu na prvý pokus, potom môžete svoj pokus zopakovať. Pri použití príliš silných čistiacich prostriedkov to už také ľahké nebude.

Ak totiž použijete príliš agresívny čistiaci prostriedok, môže to viesť k opotrebeniu textúry, alebo dokonca poškodeniu samotného materiálu. V tomto prípade bude materiál čalúnenia sedačky nenavrátiteľne poškodený a museli by ste vymeniť všetko čalúnenie, alebo dokonca celú sedačku.

Ak neviete ako vyčistiť rozkladacie sedačky, radšej sa poraďte a nechajte ich vyčistiť od odborníkov. V konečnom dôsledku je to oveľa lacnejšie ako kúpiť novú. Existuje však niekoľko základných rád o tom, ako vyčistiť sedačku doma.

Metódy čistenia rôznych druhov materiálu čalúnenia

Vlna môže byť vyčistené handričkou z mikrovlákien potom, čo odstránite prach zo sedačky pomocou kefy alebo vysávača. Utierku navlhčite mydlovou vodou a jemnými pohybmi odstráňte špinu. Potom zvyšnú vlhkosť a penu odstráňte pomocou uteráka alebo handry.

Tapisériu je možné vyčistiť bežným vysávačom, v žiadnom prípade nepoužívajte mokré čistenie, môže to poškodiť materiál, spôsobiť stratu tvaru a farby.

Semiš si zvyčajne vyžaduje kefy s gumovými štetinami, ktoré očistia povrch od prachu. Kefa sa používa na bežné čistenie, pre zložitejšie škvrny použite špeciálnu penu.

Pravá koža a koženka (ekologická koža) sú materiály, ktoré sa dajú ľahko čistiť. Akúkoľvek škvrnu ľahko odstránite čistou vodou. Nepoužívajte však vody príliš veľa, to by mohlo povrch poškodiť.