Zimné pneumatiky aj v lete? Tri dôvody, pre ktoré radšej NIE

0
2110

Podľa zákona je nutné používať zimné pneumatiky do 31. marca. Jarné obdobie (u niektorých aj začiatok leta) je spojené s prezúvaním automobilov. Mnohí šoféri však nad prezúvaním mávnu rukou (vynecháme tentoraz tých, ktorí používajú pneumatiky celoročné). Dôvod? Zatiaľčo mať letné pneumatiky obuté počas zimy je hazard so životom, jazdiť na zimných gumách v lete nepredstavuje až tak zásadné bezpečnostné riziko. Alebo predsa? Toto sú tri hlavné dôvody, pre ktoré by ste zimné pneumatiky v lete rozhodne nemali používať:

Dôvod prvý: hospodárnosť

Letné pneumatiky sú plytšie a jazdiť na nich v lete je určite výhodnejšie a hospodárnejšie ako na zimných gumách s hlbokým dezénom, ktorý by v zime nemusel plniť svoj účel. Nezabúdajte, zimné pneumatiky sú svojím zložením i vzorom určené na zimné cesty. A keď sa bavíme o hospodárnosti, osvedčili sa letné pneumatiky Matador od renomovaného slovenského výrobcu.

Dôvod druhý: bezpečnosť

Bezpečnosť by pre každého zodpovedného vodiča mala byť na zreteli. Letné pneumatiky sú v lete výrazne bezpečnejšie než tie zimné. Dôvodom je menšia brzdná dráha, lepšia priľnavosť k vozovke či lepšie ovládanie pri aquaplaningu. A pre tých vodičov, ktorí neprezúvajú zo zimných pneumatík na letné z dôvodu šetrenia. Na trhu sa dajú zohnať aj kvalitné lacné pneumatiky na leto.

Dôvod tretí: chémia

Zloženie zimných pneumatík sa na letné cesty skrátka nehodí. Obsahujú totiž viac oxidu kremičitého a tým pádom sa ľahšie prichytia k rozhorúčeným letným cestám. Z toho plynie ich trhavosť a zvýšenie spotreby vozidla. Takže záver je jasný: zimné pneumatiky na zimu, letné na leto, alebo potom staviť na celoročné gumy. Tých šetrnejších teraz nepotešíme, no ak chcete zo zimných pneumatík vyťažiť maximum, odborníci odporúčajú zakaždým k nim kupovať nové hliníkové disky.