Udržte svoje pneumatiky v top stave

0
1449

Kvalitné pneumatiky sú dôležité nielen v zime, ale aj v lete. Ovplyvňujú vašu spotrebu, bezpečnosť, brzdnú dráhu, stabilitu auta, ale aj to, ako sa vo vozidle budete cítiť. Preto si nemôžete dovoliť podceniť nielen ich výber, ale ani starostlivosť o ne. Na ktoré veci by ste sa mali najviac zamerať?

Dodržujte zákony

Slovenská legislatíva hovorí o tom, že by ste mali svoje letné pneumatiky zmeniť 15. novembra za akýchkoľvek podmienok a zimné pneumatiky môžete vyzuť najskôr až 31. marca. Samozrejme, že je lepšie si ich nechať aj dlhšie, ak sa teplota ráno pohybuje pod úrovňou 7°C. Je to pre vás bezpečnejšie, navyše letné pneumatiky by mohli prísť o svoje jazdné vlastnosti pri nízkych teplotách.

Kontrolujte tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách je veľmi dôležitý, mali by ste ho kontrolovať pravidelne, aspoň raz za dva týždne. Čo všetko môže ovplyvniť? Ak sú pneumatiky nahustené viac, ako odporúča výrobca, strácajú svoje jazdné vlastnosti a môžu urobiť auto nestabilným. V opačnom prípade, ak majú tlak nižší už o 10 % ako je odporúčané, oveľa rýchlejšie sa vám opotrebujú a spotreba vám môže narásť až o 0,5 l/100 km.

Nerozhodujte sa iba podľa ceny

Rozhodovať sa podľa ceny sa vám neoplatí. Teda v prípade, ak pozeráte na pneumatiky, ktoré vidíte v nejakom lacnom obchodnom dome a o tej značke ste ešte v živote nepočuli, nekupujte ich. Ich kvalita je prinajmenšom otázna. Radšej sa zamerajte na pneumatiky Matador, Pirelli, Bridgestone či Yokohama. Jednoducho pneumatiky, o ktorých viete, že sú kvalitné a nájdete ich u špecializovaných výrobcov.

Opatrne s jazdenými pneumatikami

Dajte si pozor, kupovať staršie pneumatiky, to nie je ako kupovať repasované servoriadenia, na ktoré dostanete záruku. Pri kúpe jazdených pneumatík by ste mali byť opatrný, a keď sa k nej odhodláte, tak najlepšie, ak ich kúpite od niekoho, komu môžete dôverovať a viete, že o pneumatiky bolo príkladne postarané. Takto budete mať istotu, že vás na ceste poriadne podržia.