5 pravidiel bezpečnej jazdy v zimnom období

0
1039

Sú pravidlá, ktoré vám vedia zachrániť život. Platí ho hlavne pri šoférovaní v extrémnom počasí. Ani najskúsenejší motorista nemôže povedať, že je natoľko sebavedomý, aby sa neobával poľadovice alebo mokrého snehu. Pri jazde automobilom na ľade alebo snehu musíte byť vždy plne sústredení, predvídaví, opatrní a mali by ste dodržiavať nasledujúce pravidlá.

Auto a motorista v top stave

Pred nástupom zimy si dajte skontrolovať vozidlo. Doplňte si do chladiaceho zariadenia nemrznúcu zmes. Nezabudnite ani na kvapalinu do stieračov. Najdôležitejšie sú však kvalitné zimné pneumatiky, ktoré síce nepatria medzi najlacnejšie pneumatiky, ale zachránia vás v nejednej krajnej situácii. Takéto pneumatiky sú priľnavé a udržia automobil na vozovke, ktorá je pokrytá ľadom, snehom alebo v ostrých zákrutách. Pred jazdou vždy očistite vozidlo vrátane kapoty a strechy od snehu. Skontrolujte všetky svetlá a majte v nádrži dostatok paliva pre prípad zaseknutia sa v kolóne. Ak sa na jazdu v extrémnom počasí necítite, zostaňte doma alebo využite hromadnú dopravu.

Predvídavosť a opatrnosť

Buďte vždy o krok vpred pred ostatnými účastníkmi cestnej premávky. Neznamená to zvýšenú rýchlosť, ale ostražitosť. Predvídajte situácie a zbytočne neriskujte. V zimnom období dodržujte bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel. Test zimných pneu jednoznačne preukázal nutnosť rozstupov kvôli dlhšej brzdnej dráhe pri jazde na zľadovatenej vozovke. Brzdná dráha na ľade je až 10 – krát dlhšia ako na suchej ceste.

Brzdite s rozumom a s citom

Brzdenie na snehu a ľade vyžaduje značnú dávku citu. Vždy brzdite veľmi jemne a hlavne sa vyhnite prudkému zošliapnutiu pedálu. Ak narazíte na prekážku, platí opačné pravidlo. Brzdite rýchlo a veľmi razantne bez zaváhania. Pred ostrou zákrutou automobil jemne pribrzdite, bude sa vám vďaka preneseniu váhy smerom vpred lepšie ovládať.

Nestrácajte kontrolu nad autom

Snažte sa nestratiť kontrolu nad vozidlom ani pred hroziacou kolíziou alebo v šmyku. Základným pudom je prudké otočenie volantu, ktoré je však veľmi nebezpečné. Hýbte volantom jemne a brzdu zošliapnite opatrne. Ak sa nemôžete vyhnúť zrážke, smerujte vozidlo ku kolízii prednou časťou. Predná kapota auta má najviac deformačných zón a jazdec či spolujazdci budú na náraz lepšie pripravení. Nikdy nezabúdajte na bezpečnostné pásy – sú vašim anjelom strážnym.

Natrénujte jazdu z kopca a do kopca

Pri jazde z kopca šoférujte pomaly a využite brzdnú silu motora podraďovaním. Do kopca jazdite so zaradením najvyšším možným rýchlostným stupňom. Nepodliehajte panike pri rozjazde do kopca. Spojku púšťajte veľmi pomaly a postupne pridávajte plyn. Zabráňte zastaveniu v kopci na veľmi klzkom povrchu. Bez snehových reťazí si v takomto teréne neporadíte. Všetky zručnosti jazdy v extrémnom počasí vám pomôžu získať v kurzoch, ktoré sa špecializujú na zvládanie šmyku a techniku riadenia vozidla počas daždivého počasia a pri padajúcom snehu.