5 informácií o snehových reťaziach, ktoré sa vám pred zimou zídu

0
656
5 informácií o snehových reťaziach, ktoré sa vám pred zimou zídu

Súčasťou výbavy nejedného vozidla sa v zime stávajú snehové reťaze. Možno aj vy jedny práve hádžete do kufra vozidla. A možno aj vy patríte medzi motoristov, ktorí snehové reťaze ani raz nepoužili. Pre šoférov s nulovými skúsenosťami so snehovými reťazami, prinášame základné informácie o tomto zimnom príslušenstve.

1. Ako vybrať snehové reťaze?

Snehové reťaze sa vyberajú presne ako letné či zimné pneumatiky. Znamená to, že musíte poznať rozmery kolies. Následne si preverte hrúbku reťazí, aby ste predišli problémom pri nasádzaní reťazí na kolesá vozidiel, ktoré majú veľmi úzky priestor medzi behúňom a podbehom. Toto pravidlo platí pre motoristov, ktorí si vyberú kovové reťaze. Textilné reťaze sú veľmi tenké, takže sa o poškodenie podbehu nemusíte obávať.

2. Sú lepšie oceľové alebo textilné snehové reťaze?

Oceľ je oceľ a textil nedokáže tento odolný materiál nahradiť. Samotní výrobcovia uvádzajú životnosť textilných snehových reťazí na približne 400 km. Na druhej strane je textil správnou voľbou pre motoristov, ktorí nejazdia do hôr často a chcú mať reťaze po ruke len pre prípad potreby. Mnohé testy pneumatík a snehových reťazí potvrdili, že v účinnosti sa textilné reťaze vyrovnajú kovovým. Dodajú kolesám potrebnú trakciu a zabránia šmyku. Horšie je to s ich schopnosťou prejsť po vyšších závejoch.

3. Kedy a kde používať snehové reťaze?

Snehové reťaze môžete používať, kde uvážite nutnosť ich využitia. Pokojne aj za mestom, kedy medzi obcami napadne sneh a odhŕňače nestíhajú cesty čistiť. Alebo počas jazdy k horskej chate, keď cítite, že sa kolesá po snehu a bahne prešmykujú. A kedy sú snehové reťaze povinné s ohľadom na zákony? V horách na označených a zasnežených úsekoch ciest.

4. Ako sa starať o snehové reťaze?

Kovové snehové reťaze po každom použití skontrolujte. Očistite ich vodou od snehu a bahna, nechajte vyschnúť. Pri ďalšom použití ich inštalujte na kolesá opačne, aby ste predišli nerovnomernému opotrebeniu. Textilné reťaze sa dajú prať v práčke. Po vypratí je nutné dbať na dôkladné vysušenie a uloženie do pôvodného obalu.

5. Ako sa jazdí so snehovými reťazami?

Nebudeme si klamať, so snehovými reťazami je jazda o ničom. Ale je bezpečná. Určite neprekračujte rýchlosť nad 50 km/h. Problémy vám môžu robiť elektronické zariadenia vo vozidle, ktoré budete nútení odpojiť. Nesnažte sa o akceleráciu a vyhnite sa prudkému brzdeniu. Mimo snehovej pokrývky reťaze ihneď demontujte.