Preplatí mi poisťovňa náhradné auto pri nehode?

0
1567

Prihodila sa vám dopravná nehoda, ktorú ste nespôsobili a vaše auto skončilo v servise? Takáto situácia naozaj skomplikuje život. Ako ju vyriešiť? Prenajmite si náhradné auto. Za istých podmienok vám náklady pokryje PZP poistenie vinníka nehody.

Nečakané náklady v podobe náhradného auta

V dnešnej dobe je mnoho ľudí bez auta ako bez ruky. Prepravujete sa ním do roboty, na nákupy či iné aktivity počas bežného dňa. Zrazu vás zaskočí dopravná nehoda, ktorú ste nezavinili. Vedeli ste, že si môžete prenajať náhradné auto? Dokonca nemusíte žiadať poisťovňu o žiadne povolenia. Náklady na prenájom sú vedené ako nečakané a vzniknuté v súvislosti s dopravnou nehodou.

Prenajať si môžete len náhradné auto podobné vášmu

Pri výbere náhradného auta zabudnite na Mustangy či iné drahé modely. Teda, pokiaľ ste na jednom z nich nejazdili. Vyberať musíte podobný model tomu vášmu servise. Celkovú preplatenú sumu poisťovňa vypočíta ako priemernú cenu nájmu podobného vozidla vo vašom regióne v danom čase. Navyše, podľa množstva najazdených kilometrov usúdi, či ste auto využívali len na bežné účely ako to svoje.

 V prípade totálnej škody na náhradné auto zabudnite

Náhradné auto si môžete prenajať len v čase, kedy to vaše reparujú v servise. Ak poisťovňa usúdi, že ide o totálnu škodu, nájomné vám preplatia len do dňa doručenia oznámenia o ukončení likvidácie udalosti. Následne je nevyhnutné doručiť nájomnú zmluvu do poisťovne vinníka, nakoľko sa škody preplácajú z jeho povinného zmluvného poistenia.

Nepríjemnosti spôsobené nečakanou dopravnou nehodou dokáže do istej miery zmierniť nájom náhradného auta. Hoci vám náklady pokryje PZP vinníka, nezabúdajte na základné podmienky. Požičať si môžete iba model podobný vášmu autu a len v čase opravy vozidla, resp. pokiaľ vám poisťovňa neoznámi, že ide o totálnu škodu a nahradí vám celé zničené vozidlo.