V Barcelone sme spoznali najmladšieho víťaza Veľkej Ceny

0
1610

Na posledných pretekoch formuly F1 svet rýchlych kolies a silných motorov spoznal v histórii tohto športu najmladšieho víťaza Veľkej Ceny. V španielskej Barcelone na okruhu de Catalunya sa ním stal mladý Max Verstappen, ktorý získal prvenstvo pre svoj tím Red Bull a svojím úspechom sa stal najmladším pretekárom, ktorý zvíťazil v tomto prestížnom závode.

Samotný okruh meria 4,655 km, pričom závod Veľkej Ceny sa jazdí na 66 kôl. Spolu teda pretekári najazdia niečo málo cez 307 km. Na tomto okruhu v Barcelone drží časový rekord Kimi Räikkönen. V roku 2008 jazdiaci za Ferrari urobil najrýchlejšie kolo za 1 minútu a 21,670 sekundy.

Späť ale k mladému víťazovi. Max Verstappen, pôvodom z Belgicka, sa stal najmladším víťazom Veľkej Ceny. K tomuto triumfu mu pomohol aj, že v Barcelone došlo ku kolízii medzi tímovými kolegami z Mercedesu Lewisom Hamiltonom a Nicom Rosbergom. Šéf tímu sa vyjadril, že podobným situáciám sa musí predchádzať a obaja jazdci sa poučili z tejto chyby. Verstappenovi to však neprekážalo a veľmi rád privítal svoje prvé víťazstvo vo Veľkej Cene.

Verstappen jazdil v Barcelone na vynovenom monoposte. Po víťazstve samozrejme neskrýval radosť, ale prejavil aj uznanie a vďaku tímovým mechanikom, ktorá odviedli skvelú prácu. V stajni Red Bull totiž vymenili starý motor za nový od Renaultu a mladý pretekár zvládol premiéru tohto stroja na výbornú. Navyše si ešte v testovacích jazdách Verstappen vyskúšal viaceré variácie pneumatík z rôznych nových druhov zlúčenín, ktoré firma Pirelli dodáva na preteky F1.

12

Na stránku vylepšeného motora sa Verstappen vyjadril pozitívne. Po testovací celý deň mohol jazdiť a skúšať nové prvky na svojej formule, čo mu napokon prinieslo aj vytúžené víťazstvo. Už hneď po testovacích jazdách ešte pred samotným pretekom uznával kvalitu nového motora a že nemal problémy s riadením a stroj dobre sedel na dráhe.

V tomto športe, ako aj v ostatných iných športoch, sa mnohí fanúšikovia zaujímajú o najnovšie prognózy a tipy jednotlivých súťaží, pretekov alebo zápasov. Sledovanie týchto štatistík sa s pribúdajúcim množstvom informačných kanálov a médií stáva zložitejšie a človek sa môže stratiť v týchto číslach. Preto je napríklad dobré, že existujú miesta, kde sa dá k týmto informáciám dostať rýchlo a prehľadne, takže sa tipovanie stáva príjemným strávením času. Tipy a komentáre športových zápasov, rôznych pretekov, či výsledky superligy,  ako aj prognózy a kurzy ľahko nájdete napríklad na  http://extra.bet365.com/news/sk/

Najlepší čas, ktorý Verstappen predviedol na okruhu bol v testovacích jazdách, kedy spravil kolo za 1 minútu a 23,267 sekundy. Belgičan Stoffel Vandoorne mu dýchal na krk. Za časom mladého Verstappena zaostal len o 0,739 sekundy, čím potvrdil stúpajúcu formu svojho tímu McLaren Honda. Pascal Wehrlein, pôvodom z Nemecka jazdiaci za Mercedes bol tretí.