Pôžičky pred výplatou. Pomoc alebo z blata do kaluže?

0
1285

Pokazila sa vám práčka, nečakaná porucha auta ho vyradila z prevádzky alebo potrebujete peniaze kvôli inému dobrému dôvodu a výplata je stále ďaleko? Ak nemáte dostatočnú finančnú rezervu, ešte stále si môžete požičať. Od známych či rodiny, alebo pokojne aj cez rýchle pôžičky komerčného charakteru.

Požičať si od rodiny a priateľov má pre aj proti

Na prvý pohľad je najjednoduchším zdrojom, kde sa dá získať pôžička pred výplatou, okruh blízkych ľudí. Ide napríklad o rodinu, priateľov, známych a podobne. Je možné, že dokonca ste už aj v minulosti potrebovali narýchlo menšiu hotovosť a máte s takýmto riešením dobrú skúsenosť.

Okrem pozitív však má požičiavanie si od blízkych ľudí aj niekoľko rizík, najmä:

  • ak vám blízka osoba odmietne požičať, môže to zhoršiť vzájomné vzťahy
  • to isté platí, ak sa dostanete s vrátením pôžičky do omeškania
  • niekomu bude možno trápne vám odmietnuť pomoc, požičia vám a potom sa môže sám dostať do problémov
  • hrozí, že vás bude ten, kto vám požičal, príliš kontrolovať
  • v budúcnosti sa môže stať, že budete musieť tiež požičať tomu, kto vám požičal teraz
  • vystavujete sa aj riziku, že si o vás priatelia utvoria zlý obraz, ak nemáte finančnú rezervu a musíte si požičať

Mnoho ľudí si napriek vyššie spomínaným rizikám nakoniec predsa len vyberie možnosť požičať si od rodiny či priateľov. Hoci sa to nemusí javiť na prvý pohľad, existujú aj lepšie a zaujímavejšie pôžičky, ktoré vás tiež nemusia zruinovať, no nemajú spomínané nevýhody.

Kontokorent ako prvá pomoc, no treba na ňu myslieť vopred

Jednou z nich je povolené prečerpanie k účtu, nazývané aj kontokorent. Ak máte bankový účet, môžete si totiž k nemu v každej banke u nás zriadiť možnosť čerpania finančných prostriedkov aj do mínusovej hodnoty.

To znamená, že si viete z účtu vybrať hotovosť alebo zaplatiť platobnou kartou aj vtedy, ak tam už nemáte žiadne vlastné peniaze. Tieto peniaze budú pôžičkou z banky a môžete ich využiť kedykoľvek a na čokoľvek. Najlepšie na tom celom je, že ak sa ich nedotknete, neplatíte z nich žiaden úrok.

Jednoducho máte peniaze k dispozícii a dajú sa využiť ako rýchla pôžička len vtedy, keď ich budete najviac potrebovať. Má to však aj jednu veľkú nevýhodu, kontokorent si totiž musíte zriadiť skôr, na počkanie vám ho banka nemusí vždy schváliť.

Nebanková pôžička nemusí byť s vysokým úrokom

Z hľadiska kombinácie dostupnosti, rýchlosti a jednoduchosti sú ideálne pôžičky pred výplatou tie, ktoré ponúkajú nebankové spoločnosti. Nie, už dávno neplatí to, čo v minulosti, že musí ísť o nevýhodné alebo predražené úvery. Dnes už sú podmienky na poskytovateľov natoľko prísne, že parametrami sa nebanková pôžička približuje tej z banky.

Pokiaľ potrebujete peniaze požičať rýchlo a bez zbytočných vybavovačiek, sú tieto pôžičky tou najlepšou voľbou. Získať ich môžu nielen zamestnanci, ale aj dôchodcovia či mamičky na materskej, čo sú presne tie skupiny, ktoré môžu finančné prostriedky na nečakané výdaje potrebovať najviac.

Pri výbere konkrétneho úveru by ste ale mali zvážiť niekoľko otázok:

  • koľko si potrebujete požičať
  • kedy chcete peniaze vrátiť
  • či viete doložiť dostatočne vysoký príjem, aby vám pôžičku schválili
  • a či potrebujete peniaze ešte dnes alebo môžete počkať ešte zopár dní

V princípe sa najviac využívajú buď menšie krátkodobé pôžičky do 500 €, druhou možnosťou sú nebankové spotrebiteľské pôžičky 3 tisíc € alebo viac.

Ak by ste si ich chceli porovnať, dozvedieť sa o nich viac, prípadne si o pôžičku rovno aj požiadať, skúste napríklad online finančný supermarket Hyperfinancie.sk.

Zdroj obrázku: www.pexels.com